Dziś nikt już chyba nie wątpi w potrzebę nauki języków obcych. Konwersacje z angielskiego to jednak coś innego niż tradycyjny kurs. Przydadzą się one każdemu, bez względu na poziom zaawansowania. Dlaczego?
Ile razy „zapominałeś języka w gębie” w konfrontacji z obcokrajowcem, choć przecież odnosiłeś świetne wyniki w testach językowych? W dodatku wcale nie w trakcie poważnej dyskusji, ale w sytuacji zwykłego zapytania o drogę? Możesz mieć w małym palcu wszystkie czasy gramatyczne i wkuć połowę słownika, a ten problem i tak Cię dopadnie. Wbrew pozorom jest to naturalna sytuacja. Komunikując się w języku ojczystym, potrafimy od razu wyrazić to, co chcemy przekazać naszemu rozmówcy, ale kiedy w grę wchodzi język obcy, staramy się najpierw układać całą wypowiedź w głowie. W tym przypadku najlepszym nauczycielem jest praktyka. Im częściej będziemy używać języka obcego w rozmowie, tym nasze wypowiedzi zyskają na naturalności.
Odpowiednio dobrane ćwiczenia konwersacyjne powinny zapewnić optymalne warunki przypominające autentyczną rozmowę. Ważne, aby rozmowa była osadzona możliwie jak najwierniej w naturalnym kontekście komunikacyjnym i wynikała z prawdziwej luki informacyjnej, kiedy ludzie komunikują się ze sobą w konkretnym celu, np. aby zdobyć informacje potrzebne do rozwiązania jakiegoś zadania. W codziennych sytuacjach rzadko możemy znaleźć pretekst, aby porozmawiać w języku obcym. Nasza rodzina i znajomi najczęściej nie motywują nas do używania języka angielskiego, kiedy po polsku dużo łatwiej i szybciej można przekazać to, co ma się na myśli. Niewielu z nas ma stały kontakt z obcokrajowcami posługującymi się na co dzień językiem angielskim. Dobry nauczyciel z pewnością zadba o to, abyśmy w trakcie zajęć konwersacyjnych nie używali języka polskiego, bo to tylko spowolni proces przyswajania żywego języka obcego.
Nie jesteśmy w stanie nauczyć się wszystkich słów funkcjonujących w języku obcym. Mimo to skuteczna komunikacja jest możliwa. Wystarczy opanować sposób przekazywania rozmówcy naszego komunikatu przy użyciu innych środków językowych, np. peryfraz, polegających na omówieniu czy też opisie przedmiotu, który mamy na myśli. Umiejętności tej nie można nauczyć się „na sucho” z książek. Bez interakcji z żywym człowiekiem nigdy jej nie opanujemy.
Przed zapisaniem się na zajęcia zapraszamy do wykonania testu określającego poziom znajomości języka obcego:
WARSZAWA - MOKOTÓW - ul. Puławska 228 lok. 43 (okolice stacji metra Wilanowska)